Historie  Reiki

Mikao_Usui_sensei
zdroj: wikipedia.org

 Dnes máme Reiki díky vytrvalosti a nadšení doktora Mikao Usui.

        V roce 1822 měl křesťanský duchovní Mikao Usui na univerzitě v Kjótu kázání. Zde se ho dva studenti zeptali, jak Ježíš prováděl zázraky uzdravení a také, jestli by on dovedl provést totéž. Doktor Usui musel odpovědět, že ne. Chápal Bibli intelektuálně, ale jak Ježíš léčil, nevěděl. Tímto setkáním začalo jeho životní hledání. Toto jeho hledání trvalo jednadvacet let.

        Po několikaletém hledání a jedenadvacetidenním půstu a meditaci na vrcholu hory Kurijamu mu bylo uděleno zasvěcení do tohoto umění. Od této chvíle měl Dr. M. Usui schopnost přenášet energii Reiki i vzbudit tuto schopnost u jiných.

        Doktor Usui vyučoval Reiki na japonských ostrovech až do roku 1893, kdy zemřel. V letech 1850 – 1893  kolem sebe shromáždil šestnáct dalších učitelů Reiki. Jedním z nich byl doktor Chudžiro Hajaši, kterého pověřil uchováním tradice školy. Ten pak založil první kliniku Reiki v Tokiu. Po vypuknutí II. světové války naučil tuto techniku i dvě ženy, jelikož předpokládal, že většina mužů bude muset bojovat a riskovat své životy. Tento předpoklad doktora Hajašiho se ukázal jako zcela správný. Obě ženy válku přežily.

        První z nich, Hawayo Takata, se narodila na Havajských ostrovech v roce 1900. Byla dcerou japonských rodičů, ale občankou Spojených států. Trpěla řadou chronických chorob a tak jí její cesta dovedla až do Japonska, kde se seznámila s doktorem Hajašim. Ten jí pomocí Reiki navrátil zdraví a poté se rozhodl naučit jí této metodě. Roku 1938 se stala Mistrem Reiki a v roce 1941 se stala nástupcem Velkého Mistra. Zemřela 12.12.1980 a její nástupkyněmi se staly, Phyllis Lei Furumoto, její vnučka, a Dr. Barbara Webberová-Rayová, žákyně a blízká přítelkyně Takaty.

        Od této doby se Reiki šíří neuvěřitelně rychle.

 

Naše linie Mistrů  REIKI

 Mikao Usui – sensei / Chujiro Hayashi / Hawayo Takata / Iris Ishukuro/Arthur Robertso /Rick a Emma Ferguson / Margarette L. Shelton / Kathleen Ann Milner / Helen Bryant / Judy Summerville / Bronislava Volková / Jiří Beran / Pavel Kutička / Pavel Miroslav Frýda